fm

 

MILOSTNA PODOBA MARIJE IZ FATIME V DRAŽGOŠAH, ŽELEZNIKIH IN ZALEM LOGU

Ko je Jezus videl svojo mater in zraven stoječega učenca, katerega je ljubil, je rekel materi: »Žena, glej, tvoj sin!« Potem je rekel učencu: »Glej, tvoja mati!« In od tiste ure jo je učenec vzel k sebi. (Jn 19, 26-27)
Mati in učenec. Na gori, kjer stoji križ in na Njem On, ki s pribitimi rokami objema. Zaradi usmiljene ljubezni se, preden odide k Očetu, še enkrat ozre dol proti temini zemlji in ji podari Mamo. Božje srce se odpre in učenec postane sin. In sin ganjen vzame Mamo k sebi.

Bog se nenehno sklanja k človeku. Pred približno sto leti se je sklonil v Fatimo, v Irijsko globel. V temine takratne Evrope in prostozidarske Portugalske je poslal Marijo, ki je iz nebes prinesla konkretna sporočila, kot klic k spreobrnjenju, pokori in molitvi. Trije pastirčki so jo vzeli k sebi, tako kot tisti Jezusu ljubi učenec pod križem. Božjo Odposlanko so vzljubili v trenutku, prav tako so v trenutku dojeli resnost in pomen njenih sporočil. Trije preprosti in nevedni otroci so s svojimi žrtvami in molitvijo odločali o usodi človeštva, ko so na Marijino vprašanje, ali se hočete darovati Bogu, odgovorili pritrdilno, kljub temu, da jim je Marija napovedala trpljenje. Sprejeli so križ na katerem je visel Odrešenik. Pod njim so stali s svojo Mamo in Božja milost je kot luč prodrla v njihova srca in v svet.

Marija je ljubezen, ki sestopa tudi v temine današnjega človeka. Fatimska sporočila so vedno bolj aktualna. In če ne postanemo kakor otroci, ne moremo prodreti v skrivnost sporočil, ne moremo prisluhniti Mariji, ki nam ima veliko povedati.
Milostna podoba Fatimske Marije je obiskala naše župnije 25. in 26. maja. Kip, ki je bil narejen po originalnem fatimskem kipu Marije, je bil blagoslovljen v Kapeli prikazovanja v Fatimi. Stalno roma po svetu, da bi ljudi spomnil na Boga in Evangelij. Milostna podoba Marije kliče k spreobrnjenju in k molitvi. Mnogo ljudi se je kipa dotaknilo in mnogi so bili deležni milosti.

Kip Fatimske Marije je na Zali Log priromal ob desetih zvečer. Marijo so pozdravili zvonovi. Mladi so jo med prepevanjem Fatimske himne odnesli v cerkev. Tam so jo pozdravili otroci, mladi, preizkušeni, družina in g. župnik. Med molitvijo rožnega venca je lahko vsak stopil do Marije. Po sveti Maši je iz Zalega Loga romala v Železnike. Med prepevanjem pesmi in molitvijo, je lahko vsakdo doživel Mater molka, ki posluša Besedo in jo ohranja v svojem Srcu. Ob dveh ponoči je bila Marija sprejeta v Železnikih pred Najsvetejšim. Ni zatisnila očesa. Skupaj z molivci je bedela do jutra in premišljevala skrivnosti Kristusovega življenja ter vabila k poglabljanju v fatimska sporočila. Sveta maša je bila vrhunec. Občestvo zbrano okrog oltarja, je lahko prav zaradi milostnega pogleda Jezusove Mame še globlje dojemalo evangeljske besede »ker je ljubil svoje, jim je izkazal ljubezen do konca«. Resnično veselje je Marija doživela, ko so jo prišli pozdravit otroci iz vrtca. Vsak je prinesel svojo košarico s cvetjem, ki so ga posipali, ko je Marija odhajala iz cerkve. Marija je iz Železnikov odšla v Selca od tam pa v Dražgoše, kjer je bila deležna podobne dobrodošlice kot v Zalem Logu in Železnikih.

Naše tri župnije so bile obiska vesele. Nanj so se pripravljale z redno molitvijo in pobožnostjo petih prvih sobot. Marija ob prihodu k nam ni doživela pompoznega zunanjega sprejema. Tega si v svoji skromnosti in ponižnosti ne želi. Želi pa si ponižnih src, ki so pripravljena živeti po njenih sporočilih, ki so povzetek Evangelija. Tako je bila za Marijo najlepši sprejem godba v naših srcih, ki so se z zaupanjem ozirala proti njej, ki je rodila Odrešenika. Vsakega, ki je prišel pred Marijo, je tja prav gotovo pripeljala Božja milost. Na videz se je zdelo, da se mi dotikamo Marije. Resnica pa je drugačna. Marija se je dotikala nas, sklanjala se je v naše temine in klicala k molitvi, pokori in spreobrnjenju. Popolnoma svobodni, smo se lahko odločili, ali bo lahko pred Jezusa odnesla naše privoljenje, da se želimo darovati Bogu. Kakšna mojstrovina Božje ljubezni. Pod križem, v Fatimi, na Zalem Logu, Železnikih, Dražgošah, v naših srcih ... . Vsak je prišel pod križ in k Mariji sam. Odšel pa je lahko skupaj z Njo in jo popeljal na svoj dom, če je le dojel globok pomen Jezusovega daru »Glej, tvoja Mati«.

Milostna fatimska podoba Marije je bila v naših župnijah prisotna kratek čas. A mi želimo gledati k tebi fatimska Marija, k Ženi odeti s soncem, da bi s teboj upirali pogled v nebesa in se pripravili na Jezusovo vrnitev v slavi. Zaupamo, da tvoja materinska ljubezen, lahko preoblikuje naše življenje. Naše župnije so se posvetile tvojemu Brezmadežnemu Srcu, da nam pogled ne bi zastal na površju stvari, ampak bi ponižno, preprosto in predano dojemali Boga in hrepeneli po vstajenjskem življenju.

Ljubezen priteka po Svetem Duhu iz Marijinega Brezmadežnega Srca. Vsaka Marijina beseda izrečena v Fatimi, prihaja iz večne Besede. Nenehno naj odmeva v nas. Rožni venec, naj bo naš odgovor na njeno vabilo »molite, molite, molite.« Obljuba, da bo Marijino Brezmadežno Srce slavilo zmago, je zagotovilo, da smo na pravi poti k Jezusu. Ne bojmo se Marije sprejeti v svoj dom in se zatekati v njeno Brezmadežno Srce. Premišljujmo njena sporočila in po njih živimo. Naš odnos do Marije bo tako sinovski in ona bo Mati našega prenovljenega življenja. Zato jo je Bog poslal v Fatimo in zato je iz Fatime prišla k nam. Resnično smo lahko ganjeni nad usmiljeno ljubeznijo Boga.

Fatimska Gospa, prosi za nas.

 Jana Gaser

 

Fotografije si lahko ogledate v galeriji Slovesnost sprejema Marije iz Fatime v naših župnijah

 

Foto: Roman Megušar, Valh Pintar Renata, Andrej Tarfila, France Tušek

 

Go to top